Uncategorized @hu

Príbeh hračky – stavebnica LaQ

LaQ parts

Japonská architektúra a hodnoty ako inšpirácia

Príbeh stavebnnice LaQ sa začal písať začiatkom 80-tych rokov.  Verejnosti ju vtedy predstavil jej vynálezca a propagátor pán Hiroshi Kichijo. Bolo v starobylom japonskom meste Nara. Pán Kichijo v tomto meste vyrastal v historickom sídle rodiny. Dom z detstva bol stelesnením tradičnej japonskej drevenej architektúry a životných hodnôt. To všetko spoločne sa stalo aj inšpiráciou pre vznik stavebnice LaQ.

Pán Kichijo je veľmi tvorivý človek plný energie. Tvrdí o sebe, že jeho poslaním je vytvárať jedinečné, užitočné a zároveň zábavné veci pre ľudí. Pán Kichijo je vynálezca ale aj prezidentom spoločnosti Yoshiritsu, ktorá vyrába výnimočne kreatívnu stavebnicu LaQ.

Vynálezca LaQ
Pán Hiroschi Kichijo, vynálezca stavebnice LaQ

Rodokmeň rodiny siaha až 400 rokov do Japonskej minulosti. Život rodiny je úzko spätý s mestom Nara a 200 ročným rodovým sídlom v ktorom Pán Kichijo. Historická stavba je vedená ako kultúrno-umelecká a historická pamiatka. Zaujímavosťou je, že toto sídlo  ako jediné v tej dobe splňalo požiadavky na prijatie návštevy a pobyt vtedajšieho vládcu Šogúna. Rekonštrukcia sídla trvala rodine 15 rokov. Sídlo zrekonštruovali do jeho historickej podoby a v súlade s architektonickými a konštrukčnými technológiami začiatku 18. storočia.

Historické sídlo rodiny Kichijo_Prezidenta LaQ
Historické rodinné sídlo v meste Nara, Japonsko

Ako teda LaQ vzniklo?

Vynález stavebnice LaQ umožnila kombinácia niekoľkých japonských prvkov. Boli to dôraz na kvalitu materiálu, kultúra recyklácie a tradičná japonská architektúra. Tradičná v tom, že sa nepoužívali klince k spájaniu jednotlivých častí stavby.

Recyklácia

Filozofia recyklácie materiálov je tradíciou japonského životného štýlu od začiatku 16. storočia (obdobie Edo). Recykláciu umožnilo používanie kvalitného materiálu na samotný prvovýrobok. Následujúci obrázok zobrazuje ako sa kus látky na kimono opakovane používal a prispôsoboval aktuálnym potrebám domácnosti.

Recyklácia a LaQ
Kolobeh recyklácie materiálov, Japonsko

Japonská architektúra

Starobylé japonské drevené domy boli stavané bez klincov pomocou prepracovaného spojenia stĺpov a posuvných dverí dômyselným spôsobom. Ten by sme mohli podľa dnešných merítok označiť ako umelecké dielo. Mnoho odborníkov na konštrukcie z dreva súhlasia s tvrdením, že odborné znalosti použité v starobylej japonskej drevenej architektúre sú najvyššou technickou zručnosťou staviteľov drevených stavieb. Tieto výnimočné zručnosti môžeme dnes zhliadnúť v starých chrámoch (chrám Hórjúdži), ktorý je najstaršou drevenou stavbou na svete.

Drevená architektúra chramov
Unikátna technika spájania stĺpov bez klincov, Japonsko

Stavebný štýl

Japonská starobylá drevená architektúra je založená na tzv. spojovacích stĺpoch a uhlových posuvných dverách. Naproti tomu západná architektúra je založená na ukladaní stavebných blokov na seba. To je aj princípom svetoznámej a obľúbenej stavebnice Lego.

Na rozdiel od stavebnice Lego stavebnica LaQ je skutočný svet tvorivosti. Umožňuje vytvárať rôzne spoje a používať rôzne techniky skladania. Výnimočný klikový mechanizmus zabezpečuje, že dieliky držia pevne spolu. S poskladanými modelmi – hračkami sa deti môžu bežne hrať, prenášať ich a pod. 

LaQ vs LEGO
Odlišné stavebné štýly Japonsko vs Európa

V roku 1993 dostala stavebnica – hračka názov „LaQ“. Písmeno „Q“ v názve znamená slovo „kyuu“ (čítaj kjú), čo je pomenovanie pre guľu. Dôraz na guľu je na mieste. S touto stavebnicou a jej dielikmi je možné vytvárať jedinečné guľovité a zaoblené geometrické tvary.

Spoločnosť Yoshiritsu začala stavebnicu LaQ v roku 1994 uvádzať na trh ako polytechnickú hračku. Postupne sa začala predávať v hračkárstvach a kníhkupectvách. Majitelia predajní v tej dobe hľadali niečo nové, nejakú inovatívnu a výnimočnú hračku. Hračku ktorá by bola ako protipól k rozmáhajúcim sa elektronickým hrám. Stavebnica LaQ bola presne to, čo hľadali. Čoskoro sa stavebnica LaQ začala predávať po celej krajine a dnes ju nájdete vo viac ako 2 500 obchodoch v Japonsku. Stavebnica LaQ si našla miesto aj v školách, škôlkach a nemocniciach. Stala sa súčasťou vzdelávania detí. Stretnete sa s ňou aj v domovoch pre starších ľudí ako pomôcka pre precvičovanie mozgovej a manuálnej činnosti. Dnes sa stavebnica LaQ  predáva takmer po celom svete. Každým rokom sa teší väčšej obľúbenosti pre jej pozitívny vliv na rozvoj kreativity, jemnej motoriky a celkový rozvoj intelektu. 

Na základe hodnotenia stavebnice LaQ zákazníkmi po celom svete môžme povedať, že stavebnica LaQ je najkreatívnejšia stavebnica na súčasnom trhu. LaQ je skutočný svet tvorivosti bez hraníc. LaQ umožňuje deťom naplno využiť ich fantáziu a tvorivosť. Môžu si z nej poskladať  všetko čo vidia a čo si dokážu predstaviť v ich tvorivých mysliach. 

Filozofiou spoločnosti je ponúknuť celej rodine tvorivú zábavu, ktorá je aj edukatívna. Spoločná rodinná tvorivá činnosť, spoločne strávený čas napomáha správnej komunikácií a atmosfére v rodine, rozvíja a upevňuje vzájomné vzťahy. 

LaQ je výnimočne kreatívna hračka pre všetky tvorivé hlavičky bez rozdielu veku.